sobota 15. ledna 2011

(Téměř) Novoroční předsevzetí

Všimli jste si někdy kolik Vaše rodina vyprodukuje za týden odpadu? Já ano, doma máme koš na papír, na plast, tašku na sklo, kbelík na bioodpad a klasický koš. Nejrychleji se naplní koš na plast, aby ne, vždyť je skoro všechno zboží uhemováno v plastové folii. :-(
Letos bych chtěla vyzkoušet jestli by to nešlo i nějak jinak. Proč když to jde jinde ve světě, nemohlo by totéž jít i v ČR? Velkou inspirací jsou pro mně stránky jedné britské rodiny http://myzerowaste.com/
A tak mé letošní předsevzetí je vytvořit letos méně odpadu, přidáte se?
Chtěla bych tímto vyhlásit soutěž recyklační, zvány jsou všechny blogerky, čtenáři i čtenářky. Stačí jen průběžně na Vašem blogu zobrazovat co se Vám povedlo zrecyklovat nebo jak se Vám daří nakupovat bez obalů.
Držím palce


Věra


PS: Nějakou inspiraci najdete v mých starších článcích.

6 komentářů:

 1. Moc hezké předsevzetí, k tomu se přidám :) Chci letos doladit kompostovatelný bioodpad. Už jsem si koupila i rozložitelné sáčky na tenhle druh, tak jen doladit přesun z kuchyně na kompost na zahrádce ;) Ořezané kytky už tam nosím, tak eště ty šlupky, .... z kuchyně, když teď budu vařit často.

  OdpovědětVymazat
 2. Joli,
  mně se na to osvědčil kbelík s víkem, je tuším od velkého balení krmiva pro hlodavce. Vynáším ho jednou za 2-3 dny, podle toho kolik zpracuji zeleniny.(šlupky od okurek, mrkve a další kořenové zeleniny a ještě od cuket jdou rovnou k našim hlodavcům).
  Jen do toho. :-)
  V.

  OdpovědětVymazat
 3. Milá Věru, musím říct, že na to myslím docela často. Mám trochu strach, aby po nás jednou nezbyly jen igelitové pytlíky! Třídíme poctivě, v obchodech odmítám zbytečné sáčky (když to jde), ale mám trochu obavy, že vázne ten další článek řetězce - zpracování tříděného odpadu (manžel se environmentem zabývá) a na velkou diskusi je i energentická náročnost zpracování odpadu.
  V každém případě báječný nápad od tebe!
  Pohodové odpoledne, zdravím Helena

  OdpovědětVymazat
 4. ahojky Věrko, tak se přidám třídíme už delší čas, a kromě kbelíku s bioodpadem, který vyvážím jednou za týden na zahradu na kompost, koše vysypáváme jednou za 14 dní, když se hezky poskládá tak není víc odpadu než malá krabice s letákama a semotamo nějaká ta krabice, a jeden pytel od žrádla pro králíka s plastem,nekupujem pití v petkách..... a jeden ani ne 30 litrový se směsným odpadem, takže ani toho moc nevyprodukujem....tady u nás sme vždycky přemýšleli, že by bylo lepší platit za kila odpadu, zavezlo by se jednou za měsíc do sběrného dvora a platila bych za celý rok daleko míň než cca 700,-, což je u nás poplatek roční.

  tak toliko ode mě.....měj se hezky, papa pherenis

  neboj na boby myslím... :-))

  OdpovědětVymazat
 5. Ahoj, tak to je super novoroční předsevzetí :-) taky se o to už nějakou dobu snažím, co nejvíce třídit - ale hlavně co nejméně produkovat. Protože jak už tady psala přede mnou tuším Helena, velký problém je i následné zpracování vytříděného odpadu. A v dnešní době je to fakt těžké, když spousta věcí je už dopředu zabalená v několika vrstvách... Ráda se nechám recyklačními nápady inspirovat a třeba i já něco na svůj blog přidám, co by se zase mohlo hodit vám :-)

  OdpovědětVymazat
 6. ZDRAVÍM,tak na to jsem expert recykluji asi vše, korky někdy to nafotím ,staré ůstřižky látek, obaly od vajíček ty jsou na mém blogu a starý papír atd .to mě baví !

  OdpovědětVymazat